Price of groceries

Discussion in 'The Village Square' started by koszta kid, Nov 22, 2011.

  1. koszta kid

    koszta kid Young Pine

    Joined:
    May 6, 2011
    Messages:
    2,151
    Likes Received:
    263
    Location:
    Iowa
    I'm going to bring watergate salad to Sis's house for Thanksgiving.Was going to add walnuts. Not that big of package was $8.50. You see people with large family -just milk alone at all most $4.00 a gallon. And since drought where they grow peanuts. PB price way up. :'(
     
  2. Loading...

    Similar Threads
    1. Clay_22
      Replies:
      9
      Views:
      855
    2. marlingardener
      Replies:
      20
      Views:
      859,317

  3. marlingardener

    marlingardener Happy

    Joined:
    Aug 23, 2010
    Messages:
    11,622
    Likes Received:
    14,347
    Location:
    Central Texas, zone 8
    I honestly don't see how families manage to feed themselves without a big garden. REALLY big!
    Staples like flour, rice, margarine have all gone up. I bake a lot and hate to spend $2.32 for five pounds of flour that cost $1.82 not that long ago.
    Food pantries are begging for donations and simply can't keep up with the requests for help. In this country we can't feed our children and the needy?
     
  4. koszta kid

    koszta kid Young Pine

    Joined:
    May 6, 2011
    Messages:
    2,151
    Likes Received:
    263
    Location:
    Iowa
    Our church donates $$$ so they can buy what they are out. But one thing they all ways need it Peanut butter. And drought peanut prices way up.
     
  5. Netty

    Netty Chaotic Gardener Plants Contributor

    Joined:
    Nov 4, 2006
    Messages:
    18,674
    Likes Received:
    6,245
    Location:
    Southern Ontario zone 5b
    I watch the price of groceries carefully. I have a family of 5 to feed and my bill goes up this time of year when it is too cold for the garden. I noticed on my last trip to my local grocery store that EVERY item was up in price by at least 15 cents.
    I did manage to find peanut butter on sale and bought enough to last a few months. I also want to add that it is cheaper to feed your family junk food (frozen dinners etc) than it is to feed them nutritious food - something is really wrong with that.
     
    Henry Johnson likes this.



    Advertisement
  6. carolyn

    carolyn Strong Ash

    Joined:
    Apr 13, 2011
    Messages:
    9,332
    Likes Received:
    4,865
    I agree wholheartedly! I am purchasing less and less all the time. I rarely buy any kind of cookies, chips pop etc. We are becoming mother hubbards cupboard in the way of store bought items. I took my daughter to the store one day a couple weeks ago and she was stunned that I spent 137.00 in 10 minutes on groceries. I was in a hurry (she had a class to be at in 15 min just up the road from there, so I stopped on my way there) and this was at ALDIS no name brands to be seen there. I rarely take my children shopping with me and I think this really opened her eyes as to why there was not much in the pantry for junk food or snacky things. I have been buying flour in 50lb bags and raw sugar in bulk , also, now for a couple of years and this does save me quite a bit of $$$, but groceries and then on to the cleaning/paper supplies UGH!!! NEVER ending.

    Netty, I think that once your kids start eating Wholegrain and unprocessed foods they actually eat less because they are filled up longer than when eating the junk food. I agree that it seems to appear that way, but I have found that my kids eat less when I put raw vegetables instead of cooked out for supper, as they like the texture better anyway, it takes longer to chew the food making us think we ate more than we would have if it was junk food instead.

    The saltier the food the more they need to drink then....Water??? now why would we drink water when we could BUY something? all the advertising is for sugary drinks of some kind. School lunches and cafeteria menus have it all. No really health conscious offerings to be had. and I don't believe the "salad" made with iceburg lettuce qualifies for healthy. I could rant and rant on this subject.
     
  7. koszta kid

    koszta kid Young Pine

    Joined:
    May 6, 2011
    Messages:
    2,151
    Likes Received:
    263
    Location:
    Iowa
    I buy groceries for one of my customer She many steps to Her apartment. Just like certain brands When I was teen worked part-time in canning factory in summer.It would be very same veggy-just changed the label.I want to try grow some leaf lettuce in window.If I can Maddie Mae cat from playing with dirt.
     
  8. Netty

    Netty Chaotic Gardener Plants Contributor

    Joined:
    Nov 4, 2006
    Messages:
    18,674
    Likes Received:
    6,245
    Location:
    Southern Ontario zone 5b
    Carolyn, funny thing is I always cooked the veggies for dinner, and the kids wouldn't eat it. Finally they told me they preferred RAW veggies so that is how I started serving them. It seemed weird at first, but veggies are so much better for you raw! The schools, at least here in Ontario, have finally stopped serving 'junk food' and are only offering healthier food now. No more soft drinks or fried foods ... they only serve juice, water, whole grains, veggies and baked. I'm sure their profits are WAY down, but at least the kids are eating better. Yes, I could rant and rant on this subject too!
     
  9. carolyn

    carolyn Strong Ash

    Joined:
    Apr 13, 2011
    Messages:
    9,332
    Likes Received:
    4,865
    Netty, Serving them raw takes so much less time to prepare dinner, huh? anything to get it on the table in less time is a plus. I really am missing summer already. I served many vegetables straight from the garden. :-D Saves a lot of $$$ at the same time.

    I think every Fall as we go back to supporting the local grocery stores is when we really notice the price increase. :( I was shocked at the price of potatoes when I stopped a wally world one day :eek:. I figured we would have to do without for a while. I was so happy when they had a glut on the market after a few more weeks. I bought 100lbs in a couple of weeks(but not there, their prices never seem to reflect the seasonal glut). Stock up on everything possible when the price is right.
     
  10. Jerry Sullivan

    Jerry Sullivan Garden Experimenter Plants Contributor

    Joined:
    Nov 10, 2010
    Messages:
    7,191
    Likes Received:
    3,065
    Location:
    Chelmsford MA
    When my wife and I were in Hawaii the price of milk was $8.00 a gallon. It was possible to shop around and find it on sale at $5.00/ gal. After that I did not want to look at the other prices. I was just glad we did not have to do food shopping there.

    Jerry
     
  11. koszta kid

    koszta kid Young Pine

    Joined:
    May 6, 2011
    Messages:
    2,151
    Likes Received:
    263
    Location:
    Iowa
    My Sister and BIL just got back there. She was shocked at prices. But My DH says like that 40+ years ago when he was in Navy there. Everything shipped and flown in.
     
  12. Capt Kirk

    Capt Kirk Thank a Veteran today!

    Joined:
    Sep 10, 2005
    Messages:
    4,130
    Likes Received:
    734
    Location:
    Ohio, USA
    Not only are the prices going up, but the sizes of the containers are getting smaller too. Example, green beans, canned. There used to be very little water in the can. But now it is almost 1/2 water with fewer beans in the can. But the can weighs the same. The price is either the same or higher also.
     
  13. koszta kid

    koszta kid Young Pine

    Joined:
    May 6, 2011
    Messages:
    2,151
    Likes Received:
    263
    Location:
    Iowa
    I thought I was getting a sale on Pringles. Had them right up front at Wal-Mart 99 cent. Put them next to container I bought local -about 2/3 the size. I know check newt weight. also on icecream in bucket
     
  14. carolyn

    carolyn Strong Ash

    Joined:
    Apr 13, 2011
    Messages:
    9,332
    Likes Received:
    4,865
    Every time the package changes so does the size of the product. It usually gets smaller. So all those NEW and IMPROVED labels come at a significant increase in price to the consumer.

    I have really started getting "green" with my cleaning. Vinegar, baking soda, essential oils etc. for all of it. I even found a bar of shampoo at the health food store. and for a dandruff treatment I use a couple tablespoons of baking soda in the wash or rinse. It works like magic. I don't even need a conditioner with either product. My hair is soft enough to comb out with out pulling tangles out of it.

    I found dishwashing detergent the other day for .69 cents at a discount store. Kevin thought I was being quirky for getting a dozen bottles, until I told him it was close to 3.00 a bottle at the grocery store. Most items there aren't a real deal, but this was.
     

Share This Page